computaform sprint
computaform sprint

The Computaform Sprint (Grade 1)

(Photo : Computaform /Phumelela)

THE SA DERBY, SA OAKS AND THE COMPUTAFORM SPRINT

There’s been an awful lot in the news and on television about Pierre Jourdan and his crack at the SASCOC Triple Crown next Saturday (24th April), but there’s a helluva supporting cast around the SA Derby, including the SA Oaks (Salutation has a go at restoring the fortunes of a family which last tasted Group One glory with Last Watch in the SA Classic equivalent of yesteryear).

But for race goers, the other very serious diversion on Champions Day, revolves around the Computaform Sprint (Gr1), which has thrown up its own retinue of legends over the years. This year’s renewal must rival, if not outpoint any of its predecessors, with three individual champions taking on one another in what might arguably turn out to be the fastest 1000 metres the world has ever witnessed, given its history of 55 seconds scorchers.

The protagonists include the mercurial Mythical Flight, champion juvenile and multiple Grade One sprinter Warm White Night, and last year’s Computaform ace Private Jet.

Yes, a Triple Crown bid at a mile and a half, and a world-class dash at a 1000 metres, with nothing but a hair’s breadth separating the candidates on their best exposed form.

One thing’s for sure, the result will be tight; there will be no Ussain Bolt surging away from a gathering of street joggers this time, and it will be a wonderful prelude to a assault on the Triple Crown by arguably the best Three Year Old we’ve seen since Horse Chestnut.

What a day for racing.

R1 Million COMPUTAFORM SPRINT (Grade 1)

Turffontein 1000m

24 April 2010

FINAL FIELD

No

Horse

Kg

MR

Dr

Jockey

Trainer

1

PRIVATE JET (ARG)

60

115

4

P Strydom

Geoff Woodruff

2

WARM WHITE NIGHT

60

114

1

A Marcus

Charles Laird

3

MYTHICAL FLIGHT

60

113

11

J Geroudis

Sean Tarry

4

INTELLECTUAL

60

110

6

R Danielson

Herman Brown

5

SOUTH COUNTRY

60

106

9

A Fortune

Gary Alexander

6

STRIKE PARADISE

60

105

7

B Lerena

Dominic Zaki

7

LIGHTENING LECTURE

60

102

10

S Khumalo

David Nieuwenhuizen

8

OPENING NIGHT

60

95

5

M V’Rensberg

Clinton Binda

9

LAUREAL MAN(BRZ)

58

92

3

D David

Brett Webber

10

NOBLE HEIR

57.5

105

8

A Delpech

Dennis Bosch

11

GOLDEN SECRET

57.5

88

12

*JP v’d Merwe

Mike Azzie

12

ESTEREL

55.5

101

2

F Naude

Dianne Stenger

Comment